Головна #Блог ЕВОЛЮЦІЯ ШКАРПЕТОК

ЕВОЛЮЦІЯ ШКАРПЕТОК

ЕВОЛЮЦІЯ ШКАРПЕТОК

Ви задумувались, а ж коли з’явився цей предмет одягу? Між тим шкарпетки пройшли власну еволюцію, а їх історія налічує чимало цікавих фактів. Час дізнаватись нове - погнали!

Від шкір тварин до нейлону

У VI столітті до н. е. пращурів сучасних шкарпеток виготовляли зі шкір тварин або їх плетеної шерсті, лляної тканини, тощо. Смужки матеріалу огортали стопи та підв’язувались шнурівками. Називалися це все «piloi». 

Матеріал придумали зшивати у II столітті н. е. Так з’явилися моделі «udones». Шкарпетка потихеньку набувала сучасного вигляду, проте довгий час трималась за рахунок підв’язки. Довжина змінювалась, відштовхуючись від довжини штанів, що оті підв’язки мали ховати. 

У середні віки носіння шкарпеток вважалося ознакою достатку. Виробництво вручну займало час і готові вироби коштували дорого. Революція відбулася у 1589 р., коли винайшли трикотажну машину. Ціна на шкарпетки стала нижчою. Паралельно з машинним способом вручну їх виготовляли до 1800 р. 

На початку ХХ ст. шкарпетку вже тримала підтяжка, а трохи згодом - резинка. Ще одна революція сталася у 1938 р. через нейлон. До моделей з шовку, бавовни та шерсті почали додавати синтетичні нитки – це збільшило  практичність та доступність. 

Цікаві факти з історії шкарпетки

Трохи історичних цікавинок:

  • В Давній Греції шкарпетки відносили до нижньої білизни і демонструвати таке було непристойно. Вбирали їх виключно жінки. Хлопці ж могли вдягати, якщо грали у театрі.
  • Коли мода дійшла до Давнього Риму, тамтешні красуні вже відкрито демонстрували ніжки, огорнуті шкарпетками, і носили їх гордо.
  • Чоловіки почали надягати шкарпетки пізніше, ніж жінки. Через вологу погоду взуття натирало стопи. Вгадайте, що стало порятунком? В сучасному світі, до речі, хлопці носять шкарпетки більше, ніж дівчата.
  • Тепер шкарпетки+босоніжки – це так собі. А от у Єгипті в III-VI ст. н. е. використовували шкарпетки з розрізом між пальцями, щоби зручно поєднувати з сандаліями.
  • «Синіми панчохами» звуть жінок, які приділяють більше уваги навчанню та не відповідають фемінному стереотипу. Проте прізвисько «синя шкарпетка» вперше отримав чоловік - у 1760 р. Історію пов’язують з вченим Бенджаміном Стиллінгфлітом. Цей пан з’являвся у салоні Елізабет Весі у синіх панчохах, а не у чорних, які етикет вимагав вбирати у подібні місця.

Не раз і не два шкарпетки, вчасно підвезені солдатам, що мерзли в окопах, допомагали вигравати війни. Ось вам і дрібниця. У мирні часи також не обійтись без шкарпеток. Коштують вони тепер помірно, а купувати дуже просто - наприклад, ось тут. 

Теги: носки шкарпетки